AVISOS
GAÑADORES FASE PROVINCIAL
23/03/2018
Certame de narración e debuxo infantil "Letras Galegas 2018"
Como cambiou o conto Gañadores e gañadoras
"Como cambiou o conto ou como darlle unha volta ao conto tradicional"

FASE PROVINCIAL DO CERTAME DE LETRAS GALEGAS 2018

GAÑADORES:

Na Biblioteca Pública de Lugo, ás 13.30 horas do 11 de xuño de 2018, reúnese o Xurado do Certame de debuxo e narración Letras Galegas, fase provincial, convocado por esta institución, formado por María José Gómez Rodríguez, xefa do Servizo de Coordinación da Área Cultural da Xunta de Galicia ; María Elena García Pazos, directora da Biblioteca Pública de Lugo, Noemí López, ilustradora e Xulio Xiz Ramil, xornalista, que actúa como secretario.

ACORDOS

Leidos os traballos presentados, acordan premiar os traballos dos seguintes autores:

1.1 CATEGORÍA A DEBUXO ( ATA OS 8 ANOS)

1ª MARÍA VEIGA OTERO (8 ANOS). Biblioteca Municipal O Saviñao

2ª KAROL PERDIGUERO SMOLEN (6 ANOS). Biblioteca Municipal de Barreiros

3ª NAHIR PRELO ÁLVAREZ (8 ANOS). Biblioteca Municipal de Ribadeo

Accésit: CILIA VILLARINO PAZOS (7 ANOS). Biblioteca Municipal de Foz

Accésit: LUCA GARCÍA GARCÍA (5 ANOS). Biblioteca Municipal de Ribadeo

 

1.2 CATEGORÍA A NARRACIÓN ( ATA OS 8 ANOS)

1ª LUCÍA GONZÁLEZ TORRES (7 ANOS). Biblioteca Municipal de Foz

2ª PAULA MANÍN RODRÍGUEZ (7 ANOS). Biblioteca Municipal de Foz

3ª MIGUEL SÁNCHEZ FRANCO (8 ANOS). Biblioteca Municipal de Quiroga

Accésit: YIYI ZHENG (7 ANOS). Biblioteca Municipal de Foz

Accésit: ALEXANDRA MEIRA RODRÍGUEZ (8 ANOS). Biblioteca Monforte de Lemos

Accésit: SARA INÉS VARELA CORTIÑAS (8 ANOS). Biblioteca Monforte de Lemos

2.1 CATEGORÍA B DEBUXO (9 A 11 ANOS)

1ª SUSANA SÁNCHEZ SUÁREZ (11 ANOS). Biblioteca Municipal de Quiroga

2ª MARIÑA DAFONTE PAZ (11 ANOS). Biblioteca Pública de Lugo

3ª SARA SOBREIRA SOLAR (11 ANOS). Biblioteca Municipal Antas de Ulla

Accésit: NOE COSTOYA LÓPEZ (11 ANOS). Biblioteca Municipal Pobra do Brollón

Accésit: LUIS MONTERO FERNÁNDEZ (10 ANOS). Biblioteca Municipal de Foz

Accésit: NATALIA ÁLVAREZ DÍAZ (10 ANOS). Biblioteca Municipal de Quiroga

2.2 CATEGORÍA B NARRACIÓN (9 A 11 ANOS)

1ª XURXO GONZÁLEZ RODRÍGUEZ (11ANOS). Biblioteca de Monforte de Lemos

2ª LUCÍA GACIO HERMIDA (10 ANOS). Biblioteca Municipal de Viveiro

3ª EVA VÁZQUEZ MARTÍNEZ (10 ANOS). Biblioteca Pública de Lugo

Accésit: ESTELA FERREIRO RODRÍGUEZ (10 ANOS). Biblioteca Municipal de Quiroga

Accésit: IAGO VIEIRA RIVAS (10 ANOS). Biblioteca Municipal de Viveiro

Accésit: LAURA GÓMEZ GRANDE (9 ANOS). Biblioteca Municipal de Sober

3.1 CATEGORÍA C DEBUXO (12 A 16 ANOS)

1ª IRENE SUÁREZ SIXTO (15 ANOS). Biblioteca Municipal de Ribadeo

2ª CLAUDIA GARCÍA LÓPEZ (12 ANOS). Biblioteca Municipal de Ribadeo

3ª MAYA PEGUER (14 ANOS). Biblioteca Municipal de Antas de Ulla

Accésit: ADRIÁN PITA RÍOS (13 ANOS). Biblioteca Municipal de Foz

Accésit: IRIA VIDAL VEGA (15 ANOS). Biblioteca Municipal de Barreiros

Accésit: XANA GONZÁLEZ BESTEIRO (12 ANOS). Biblioteca Municipal A Pobra do Brollón

3.2 CATEGORÍA C NARRACIÓN (12 A 16 ANOS)

1ª IAGO GARCÍA DÍAZ (13 ANOS). Biblioteca Municipal de Barreiros

2ª CLAUDIA PÉREZ PORTOMEÑE (13 ANOS). Biblioteca Pública de Lugo

3ª HUGO GARCÍA MARIÑO (14 ANOS). Biblioteca Municipal de Antas de Ulla

Accésit: MARTA ORTIZ GONZÁLEZ (14 ANOS). Biblioteca Municipal de Ribadeo

Accésit: SARA FERNÁNDEZ CANO (15 ANOS). Biblioteca Municipal de Ribadeo

Accésit: ALBA LÓPEZ TESTA (12 ANOS). Biblioteca Municipal de A Fonsagrada

 

O mércores 20 de xuño ás 18:30 h. farase a entrega de diplomas do Certame de narración e debuxo Letras Galegas 2018

PARABÉNS  POLOS VOSOS MAGNÍFICOS TRABALLOS E MOITAS GRAZAS POLA VOSA PARTICIPACIÓN

 

 

 

 

FASE LOCAL da Biblioteca Pública de Lugo:

O xurado da fase local da Biblioteca de Lugo reunirase o xoves 24 de maio e anunciarasen os traballos gañadores e a data da entrega de diplomas o venres 25 de maio:

GAÑADORES FASE LOCAL

1.1 CATEGORÍA A DEBUXO ( ATA OS 8 ANOS)

   1ª. ANDREA LEMA VÁZQUEZ. (6 ANOS). Colexio Rosalía de Castro

1.2 CATEGORÍA A NARRACIÓN ( ATA OS 8 ANOS)

   1ª NOUR KELLOUCHI ALLACEUI (8 ANOS). Colexio E. Quiroga Ballesteros

2.1 CATEGORÍA B DEBUXO (9 A 11 ANOS)

  1ª MARIÑA DAFONTE PAZ (11 ANOS). Colexio Illa Verde

  2ª SOFÍA PÉREZ PORTOMEÑE (10 ANOS). Colexio Maristas

  3ª SARA CALLEJA PÉREZ (11 ANOS). Colexio Illa Verde

Accésit: MATEO MUÑOZ GAVINO (10 ANOS). Colexio Albeiros

 

2.2 CATEGORÍA B NARRACIÓN (9 A 11 ANOS)

  1ª SOFÍA PÉREZ PORTOMEÑE (10 ANOS). Colexio Maristas

  2ª ANTÍA PRADO SUÁREZ  (10 ANOS). Colexio Illa Verde

  3ª EVA VÁZQUEZ MARTÍNEZ (10 ANOS). Colexio O Corgo

  Accésit: SAÚL LÓPEZ LÓPEZ (10 ANOS). Colexio Albeiros

3.1CATEGORÍA C DEBUXO (12 A 16 ANOS)

 1ª CLAUDIA PÉREZ PORTOMEÑE (13 ANOS). Colexio Maristas

 2ª MARA LORENZO VÁZQUEZ (12 ANOS). Colexio Illa Verde

 3ª PATRICIA RODRÍGUEZ DAFONTE (15 ANOS). IES Lucus Augusti

3.2 CATEGORÍA C NARRACIÓN (12 A 16 ANOS)

  1ª CLAUDIA PÉREZ PORTOMEÑE (13 ANOS). Colexio Maristas

  2ª XELA MARTÍNEZ DOMÍNGUEZ (12 ANOS). Colexio Illa Verde

  3ª PATRICIA RODRÍGUEZ DAFONTE (15 ANOS). IES Lucus Augusti

   Os nosos parabéns a todas e todos os participantes polos vosos maravillosos traballos.

 

ENTREGA DE PREMIOS:

XOVES, 31 DE MAIO ÁS 18:00 H. NO SALÓN DE ACTOS

 

CONVOCATORIA:

A BIBLIOTECA PÚBLICA DE LUGO convoca o CERTAME DE NARRACIÓN E DEBUXO INFANTIL LETRAS GALEGAS 2018 (Fase Local), de acordo coas seguintes bases:

 

1.- Poden participar todas as nenas e  nenos con:

 

  • A) Narracións, en galego, cunha extensión máxima dun folio por unha soa cara, sobre o tema que se propón a continuación:

.  COMO CAMBIOU O CONTO ou  COMO DARLLE UNHA VOLTA AO CONTO TRADICIONAL: o lobo vexetariano?, Carrapuchiña feroz?, Cincento no canto de Cincenta?, unha Bela que nunca dorme?

 

  • B) Debuxos, feitos sobre cartolina de tamaño aproximado de DIN A4, sobre  o tema que se propón a continuación:

 .  COMO CAMBIOU O CONTO ou  COMO DARLLE UNHA VOLTA AO CONTO TRADICIONAL: o lobo vexetariano?, Carrapuchiña feroz?, Cincento no canto de Cincenta?, unha Bela que nunca dorme?

 

2.- Cada autor pode presentar cantos traballos desexe, mecanografados, escritos a computador ou a man; neste último caso sempre a bolígrafo e nunca a lapis. Con cada traballo, acompañarase unha folla co nome e demais datos do autor.

 

3.- Establécense tres categorías: A, ata 8 anos, B, de 9 a 11 anos, C, de 12 a 16 anos.

 

4.- O prazo de presentación dos traballos rematará o vindeiro 8 de maio, debendo ser entregados polos seus autores na BIBLIOTECA PÚBLICA DE LUGO.

 

5.- O xurado, formado por persoas entendidas na materia, seleccionará por cada modalidade e categoría un máximo de tres traballos.

 

6.- O fallo do xurado local farase público antes do DIA DAS LETRAS GALEGAS.

 

7.- Os traballos premiados nesta fase local participarán na fase provincial do Certame, convocada pola Biblioteca Pública de Lugo, co patrocinio da Conselleria de Cultura, Educación e Ordenación Universitaria da Xunta de Galicia.

 

8.- Na fase provincial o xurado, formado por persoas entendidas na materia, seleccionará por cada modalidade e categoría os tres mellores traballos. Os autores seleccionados recibirán cadanseu lote de libros. O fallo do xurado farase público no decurso da primeira quincena do mes de xuño.

 

9.- Os traballos premiados pasarán a ser propiedade da Biblioteca Pública que se reserva o dereito de publicación dos mesmos.

 

10.- Todas as incidencias non previstas nestas bases serán resoltas polo xurado

 

11.- A presentación das obras a este Certame supón a aceptación das presentes bases.